جنگ غولهای تکنولوژی

faceoff-microsoft-apple

نسخه نمایشی جدید سیستم عامل شرکت مایکروسافت همان ویندوز ۸ برای دانلود در سایت مایکرو سافت آماده شده است جالب اینکه تا همین الان منتتقدان بسیاری در مورد آن نظر داده اند.

اما در نهایت این همان محصولی خواهد بود که نشان میدهد آیا مایکروسافت توانسته قطعه ای برای یک رقابت تمام عیار با آی پد بسازد یا نه؟

 همان طور که میدانید اکثر مردم از ویندوز بر روی تبلت های خود و یا دیگر محصولاتی که امسال به بازار تکنولوژی راه میابند استفاده میکنند. در همین خصوص چهارشنبه هفته ی گذشته مایکروسافت در یک نمایشگاه و کنفرانس تکنولوژی های سال ۲۰۱۲ در بارسلونا تا حدود بسیار زیادی از ویندوز ۸ پرده برداری کرد و یک مدل کلی از شکل و نحوه عملکرد آن را به حاضران ارایه کرد.همچنین مایکروسافت اقدام به نمایش یک سری سخت افزار های مخصوص برای ویندوز ۸ کرد که با استفاده از آنها این سیستم عامل جدید کارایی های بیشتری خواهد داشت که از آن جمله میتوان به آخرین محصول شرکت lenovo با نام لپ تاپ ۸ اشاره کرد. این محصول که قابلیت تبدیل شدن به یک تبلت را نیز داراست میتواند امکانات وسیع تری از ویندوز ۸ را به کاربر ارایه دهد وهمین نکته علت یکی از انتقاد هایی است که به ویندوز ۸ میشود.

با تمام این تفاسیر هنوز باید منتظر آمدن نسخه آلتیمیت باشیم تا ببینیم که آیا مایکروسافت و شرکای سخت افزاری اش قادر به رقابت با I pad با امکاناتی مثل باتری با توان ذخیره شارژ بالا یا صفحه ای با رسپانس ۰٫۱ ثانیه ای به محیط خواهند بود یا خیر؟

از این نسخه بگذریم درباره ی سیستم عامل جدید مایکروسافت برای اسمارت فونها هم اخبار جدیدی منتشر شده است که به گفته بسیاری از منتقدان نسبت به نسخه قبل windows mobile که صحنه را به آندروید وآیفون واگذار پیشرفت چشمگیری داشته است و این بار رقیبی قدرتر در برابر انواع سیستم عاملهای موبایل خواهد بود.این سیستم عامل که شباهت بسیاری به سیستم عامل گوشی Lumia 900 نوکیا دارد(طراحی شده توسط مایکروسافت) به احتمال زیاد تا ماه آپریل وارد بازار خواهد شد تا پایانی بر ناکامی های نوکیا در بازار اسمارت فون ها باشد.

Windows-8-Logo1

همه ی این تلاش ها در حالی صورت میگیرد که اپل به شیوه ای کاملا متفاوت عمل میکند شرکتی که هر هفته خبر از محصولی جدید میدهد و پس از پیش فروش های باور نکردنی چند ماه بعد یک محصول تاپ در اختیار کاربران خود قرار میدهد از سوی دیگر کاربران هم به اپل اعتماد ویژه ای دارند زیرا آنها به خوبی میدانند که اپل سخت افزار,نرم افزار و بازار های وسیع بین المللی مخصوص به خود را دارد و همین یکپارچگی کمک شایانی به بالا رفتن کیفیت محصول خواهد کرد.

اگر بخواهیم به موضوع ویندوز ۸ برگردیم اشاره به این نکته مهم است که هرگز نباید تصور کرد که به علت آمدن نسخه ی آزمایشی به بازار پرده برداری از نسخه آلتیمیت و نهایی این سیستم عامل نزدیک است چون به خوبی میدانیم که این عادت همیشگی مایکروسافت بوده تا با تبلیغات از سالها قبل از انتشار یک نرم افزار با شرکتهای بزرگ سخت افزاری برای استفاده از آن بر روی وسایل الکترونیکی خود سود مشترک بسیاری به جیب بزنند پس شاید برای استفاده از نسخه ی نهایی ۸ باید تا حتی یک سال دیگر صبر کنیم.

منبع: isaca.org

ترجمه: میرحسن محمدی نویسنده اختصاصی PCTech