نسل جدید هواپیمای دوباله سرعت صوت را درنوردید

biplane

اگر شما به صنعت هواپیما و پرواز علاقه داشته باشید حتما ۱۰ سال پیش را به خاطر می آورید که هواپیماهای Concord با سرعتی نزدیک به سرعت صوت در هوا به پرواز در می آمدند و مسافران پولدار خود را از نقطه ای با حداکثر سرعت به نقطه ای دیگر می رساندند اما پس از پایان کار این شرکت در سال ۲۰۰۳ دیگر دنیا چنین چیزی را به خود ندید تا این که هفته ی پیش محققان آمریکایی موفق به ساخت هواپیمایی با سرعت بالاتر از سرعت صوت شدند تا مفهوم سرعت را به طور کامل به مسافر القا کنند. این هواپیما که تا کنون نامی برای آن انتخاب نشده است از نسل هواپیماهای دو باله است که با مصرف سوخت بسیار کمتر با سرعت بیشتری  در آسمان حرکت می کند.

یک تیم از دانشگاه بین المللی ماساچوست از ۲ سال پیش به بررسی پرواز با دو بال در یک طرف پرداخته بود که در نهایت این ایده به ساخت یک هواپیمای دو باله نوین انجامید. مهم ترین قابلیت های این هواپیما عبارتند از: انحراف کمتر در مسیر نسبت به هواپیما های معمولی، مصرف سوخت بسیار کمتر که با نوع پرواز هواپیما رابطه مستقیم دارد و از همه مهتر تولید صدای کمتر. علاقه مندان به هواپیما حتما Concord سال ۲۰۰۲ را به یاد می آورند که به هنگام پرواز در ارتفاعی متوسط تمام شیشه های یک شهر را نابود می ساخت و محل های پرواز با آن کاملا حفاظت شده و خالی از سکنه بودند و یا حتی هنگامی که از فراز شهری می گذشت تا حد امکان اوج می گرفت اما این هواپیما در همان فاصله هیچ اثری از صدای مهیب و گوش خراش Concord را نخواهد داشت در حالی که با سرعت ۴۲۰ متر بر ثانیه که چیزی برابر ۱٫۵ مرتبه بیشتر از سزعت صوت است در آسمان پرواز می کند.

آدولف باسمن طراح آلمانی بزرگ هواپیماهای دوباله که هم اکنون ۸۳ سال سن دارد پس از امتحان کردن این هواپیما به تیم سازنده تبریک فروان گفت و با تمجید اشاره کرد که دوست دارد اگر روزی می میرد پشت صندلی یکی از همین هواپیماها بمیرد. او که در سالهای جنگ جهانی دوم با ساخت این هواپماها کمک فراوانی به ارتش آلمان نازی کرد پدر صنعت هواپیماهای پرسرعت لقب گرفته است. بگذریم در مورد نحوه ساخت این هواپیماها همین کافیست که این پرنده مخلوط و چکیده ای از چندین هواپیمای عصر خود است یعنی این که تیم سازنده با استفاده از دستگاهی که هر پرنده دیگری را آنالیز می کند نقاط قوت ۱۲ هواپیمای دو باله دیگر را کنار هم قرار دادند و با طراحی جدید این غول آسمان ها را ساختند. در حال حاضر چندین شرکت با تیم سازنده در حال مذاکره اند تا حق انحصاری تولید این هواپیما را خریداری کنند.

ترجمه: میرحسن محمدی نویسنده اختصاصی سایت PCTech