کامیابی تنها در این است که بتوانی زندگی را به شیوه خودسپری کنی.

انجمن

خانه » آموزش اچ تی ام ال » آموزش HTML فصل اول – ساختار تگ ها در HTML

آموزش HTML فصل اول – ساختار تگ ها در HTML

دوشنبه ، ۱۲ دی ۱۳۹۰ 0 دیدگاه نوشته:admin
html4

ساختار تگ ها در HTML

همانطور که گفته شد زبان html  زبانی مبتنی بر متن میباشد.  که ساختار آن بر تگ ها بنا شده است . به دلیل اینکه مسیر عبور اطلاعات صفحات وب و Web Applicationها اینترنت میباشد بهترین نوع برای انتقال اطلاعات text  میباشد. در نتیجه تگ های مورد نظر را به صورت یک فایل متنی ذخیره میکنیم. و در آن سو کاربر با درخواست اطلاعات این فایل های متنی را به وسیله web browser که قابلیت درک تگ ها را دارد مشاهده میکند. یک تگ یا نشانه همیشه با علامت کوچکتر ریاضی آغاز شده و با علامت بزرگتر به پایان میرسد.  <  >

برای درک بهتر تگ به این دستور که برای Bold کردن یک متن به کار میرود توجه نمایید:

view sourceprint?
۱ <b> this is a Test </b>

همانطور که ملاحظه میکنید تگ مورد نظر ما با علامت b مشخص شده و در بین علامت های <> قرار گرفته است.برای اینکه به طور بهتر متوجه ساختار تگ ها شوید به فرم کلی تگ ها که به این شکل است توجه فرمایید.

view sourceprint?
۱ <start tag>       <end tag>

معمولا تگ ها دارای دو قسمت آغازین و پایانی میباشند. البته تگ هایی نیز وجود دارند که قسمت ابتدا و پایانیشان تنها در یک قسمت قرار گرفته است. این تگ ها تگ هایی هستند که متن درون آنها قرار نمیگیرد و صرفا عملی را انجام میدهند. دقت کنید که علامت پایانی تگ ها با یک / مشخص میشود.هر تگ یا نشانه موضوعی را بیان میکند که این موضوع در بین دو تگ قرار میگیرد. همچنین توسط تگ ها اطلاعاتی در مورد آن موضوع بیان میشود . برای نمونه همان تگ اول یعنی b را در نظر بگیرید می بینید که در بین تگ ها موضوع ما که یک متن است قرار گرفته است و توسط تگ نیز گفته میشود که این متن میبایست به صورت Bold نشان داده شود.

یک تگ ممکن است دارای چند ویژگی یا  Attribute نیز باشد. این ویژگی ها هر کدام خواصی را برای آن تگ بیان میکنند.این ویژگی ها در تگ آغازین نوشته میشوند و شامل موراد متعددی هستند که بسته به نوع تگ ها متفاوت است  . اکثر تگ ها دارای Attributeمیباشند به عنوان نمونه به این تگ توجه نمایید:

view sourceprint?
۱ <body    bgcolor="pink">           </body>

همانطور که میبینید در قسمت آغازین تگ به وسیله عبارت bgcolor خاصیت رنگ زمینه را به رنگ صورتی تنظیم مینماییم.در قسمت های بعدی بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

همانطور که گفته شد بعضی از تگ ها تنها دارای یک قسمت هستند، یعنی قسمت آغازی و پایانی ندارند بلکه تنها یک قسمت دارند و در پایان همان قسمت اول علامت / قرار میگیرد. به نوان مثال به این تگ توجه نمایید:

view sourceprint?
۱ </br>

همانطور که قبلا نیز گفته شد این تگ ها مانند تگهای دوقسمتی موضوعی را در بر نمی گیرند و معمولا برای انجام عملی یا یک کار مشخص انجام میگیرند.مثلا تگ برای شکستن یک سطر و رفتن به سطر بعد مورد استفاده قرار میگیرد. بعضی ازاین تگ ها نیز دارای Attributeهستند که قبل از کاراکتر / دربدنه تگ نوشته میشوند.

نکته قابل توجه دیگر در مورد کد ها این است که نحوه قرارگیری متن بین دو تگ اهمیتی ندارد.به عنوان مثال به این دو تگ دقت نمایید:

view sourceprint?
۱ <b>    this is a Test     </b>
۲ <b>                   this is a Test                    </b>

نتیجه اجرای این دو تگ یکسان خواهد بود .به عبارت دیگر وجود کاراکتر space بین تگ ها تاثیری در نتیجه نخواهد داشت.به همین ترتیب اگر تگ ها را در سطرهای جداگانه نیز بنویسیم نتیجه همان خواهد بود.پس این دو سطر نیز حاصلی یکسان خواهد داشت:

view sourceprint?
۱ <b>
۲ this is a Test
۳ </b>

این موضوع باعث میشود اگر قصد ایجاد فضا در متن خود دارید از خود تگ ها استفاده کنید که در درس های بعدی به آنها میپردازیم.

حروف در تگ های html  میتواند بزرگ یا کوچک باشد و Html حساسیتی به این موضوع ندارد.اما ما در این آموزش فقط از حروف کوچک استفاده میکنیم. زیرا در نسل های جدیدhtml مثل xHtml این موضوع به صورت قانون در آمده است. و در آنجا تمامی تگ میبایست با حروف کوچک باشند .

0 نظر به ثبت رسیده است

نوشتن دیدگاه

ایمیل شما آشکار نمی شود


× شش = 12

مطالب پربازدید
مطالب مرتبط مطالب تصادفی
خرید کریو خرید کریو خرید وی پی ان خرید vpn خریدvpn خرید فیلترشکن خرید کاهش پینگ خرید کریو سایت اسپید vpn
تمامی حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ است و هر گونه کپی برداری از آن خلاف قوانین می باشد. | PCTech
خرید vpn