Lytro

درآمدی بر دوربینهای لایترو (Lytro)

عکس هایی که با لایترو گرفته میشوند بعد از کلیک کردن بر مکان مورد نظر قابلیت فوکوس کردن بر روی مکان مورد نظر به صورت اتوماتیک را دارند.زمانی که دوربینها از آنالوگ به دیجیتال تغییر کاربری میدادند درست مثل زمانی بود که عکس ها از نوع سیاه و سفید به فیلمهای کداک کروم در حال تغییر بودند.

اما وقتی شما ازیک  دوربین ۳۵ میلی متری استفاده میکنید یا از یک حالت تعیین هدف و ضربه بر روی دکمه فلش مراحلی که برای گرفتن یک عکس طی میکردید مانند قبل است یعنی شما روی شی مورد نظر فوکوس میکردید و سپس دکمه را برای گرفتن عکس فشار میدادید.

اما اگر شما بتوانید عکس را بدون دغدغه بگیرید و پس از گرفتن عکس با آرامش روی آن از ابتدا فوکوس کنید چه؟ اگر بتوانید فقط با کلیک بر روی نواحی مختلف یک عکس بر روی صفحه کامپیوترتان انتخاب کنید که بدون تغییرکیفیت کدام قسمت باید شفاف و کدام قسمت باید تار باشد چه؟؟؟

همه ی این کارها با Lytro دوربین فوق العاده ی سال ۲۰۱۲ قابل انجام است. قابلیت هایی که هیچ دوربین وهیچ نرم افزار کامپیوتری قبل از این نداشته است زمانی که شما از لایترو استفاده میکنید پس از گرفتن عکس میتوانید به کمک دیتا های دیجیتالی که این دوربین تهیه میکند عکس را refocus کرده  و از داشتن عکسی جدید پس از گرفتن عکس لذت ببرید.

Focusing

این تا حد زیادی خارق العاده است یک عکس عروسی را در نظر بگیرید که عروس درپیش زمینه(foreground) آن ایستاده و صحنه و بقیه  افراد پس زمینه (background)آن هستند.اگر این عکس با لایترو گرفته شده باشد پس از کلیک کردن روی عروس خواهید دید که عروس در کانون قرار میگیرد در حالی که بقیه افراد به صورت تار (blurry) دیده میشوند و اگر این کار را بارها وبارها دور تا دور فریم تکرار کنید عکس به صورت خود به خود تنظیم میشود یعنی دیگر به هنگام گرفتن عکس لازم نیست به لرزش دست,نوع افتادن نور و دیگر موارد دقت کنید.

این فناوری هنر عکاسی را تا حدی به هنر فیلمبرداری نزدیک میکند. آشکار کردن اشیا به صورت متناوب بین پیش زمینه و پس زمینه!بلی این همان کاری است که یک فیلمبردار انجام میدهد.اولین باری که من از این فناوری استفاده کردم حس میکردم یکی از ماموران CIA هستم کهدر حال بازبینی عکسهای ماهواره ای است واز یک دستیار متبهر میخواهد تا عکس را بدون از دست رفتن کیفیت refocus  و زوم کند تا به آنچه میخواهد به طور کامل دسترسی داشته باشد.

Lytro که فروش آن از چهارشنبه پیش در سایت Lytro.com شروع شده است دقیقا همین کار را انجام میدهد و این تنها به دلیل این است که سنسور عکسبرداری این دوربین اطلاعات بیشتری از فضا را نسبت به سایر دوربینها ذخیره میکند.چندی پیش شرکت لیترو ایده اولیه ساخت چنین دوربینی را ارائه کرده بود و اکنون نمونه تجاری ان را هم آماده ارائه به بازار کرده است.

این دوربین زیبا و خوش دست بدنه آلومینیومی از مجموعه ای از لنز های ۲/f با زوم هشت برابر، برای تهیه عکس هایی با میدان نوری ۱۱ mega ray بهره می برد و عکس هایی با فوکوس جادویی نامحدود در اختیارتان می گذارد.

این دوربین جالب تنها دارای دو دکمه فیزیکی بر روی بدنه خود است: یکی دکمه شاتر برای عکس گرفتن و دیگری دکمه پاور برای خاموش و روشن کردن دوربین. البته صفحه نمایش آن لمسی و از جنس شیشه است که به شما امکان تماشای عکس های گرفته شده را با فوکوس بر روی نقاط مختلف می دهد.

این دوربین برای داشتن چنین عکس های جذابی از تکنولوژی light feild بهره میبرد. در دوربین های معمولی یک نور لحظه ای از موضوع به سنسور رسیده و ثبت می شود لذا فوکوس هم فقط بر روی همان بخش از موضوع است. اما در این دوربین ویژه ابتدا اشعه های نور تفکیک شده و رنگ، شدت و جهت هر شعاع نور دریافتی به صورت جداگانه ثبت می شود واین اطلاعات اضافی درب ورود دنیایی از قابلیت های تازه هستند.

Powerfull-lytro

این دوربین در دو نسخه به بازار عرضه شده است: نسخه ۸ گیگا بایتی ۳۵۰ دلاری که توانایی ذخیره ۳۵۰ عکس را بر روی حافظه خود داراست و نسخه ۱۶ گیگابایتی  ۴۵۰ دلاری که تا ۷۵۰ عکس را در خود جای میدهد و هر دو نمونه با تمام سیستم عاملهای بازار سازگاری کامل دارند و شما میتوانید با یک سیم اتصال ساده لایترو را به کامپیوتر شخصیتان متصل کنید.

علاوه بر این کاربران لایترو یک اکانت رایگان آنلاین برای ساخت گالری های خود خواهند داشت تا لینک های خود را با دوستان خود share کنند و به شبکه های اجتماعی مختلف عکس بفرستند که البته خود لایترو هم با عرضه این دوربین شبکه اجتماعی جدیدی به وجود آورده که طرز کار آن شبیه فلیکر است اما بسیار سریعتر و ساده تر از فلیکر کار میکند به طوری که در عرض کمتر از ۲ دقیقه به طور کامل میتوانید با آن کار کنید و تصاویر خود را به اشتراک بگذارید.

ولی با این همه  تفاوت بسیاری بین یک تکنولوژی بزرگ و یک محصول بزرگ وجود دارد و به عقیده خیلی ها لاترو یک تکنولوژی بزرگ است و اگر به دست سازندگان اسمارت فون ها مانند اپل بیافتد تبدیل به محصولی بزرگ خواهد شد یا حتی میتواند دنیای بازیهای رایانه ای را متحول کند.

منبع: بخش آی تی روزنامه نیویورک تایمز

نوشته:sam grobart

ترجمه: میرحسن محمدی نویسنده اختصاصی سایت PCTech