تکنولوژی OLED صفحه ای انعطاف پذیر

samsung1

صفحات تاچ قابل انعطاف چند ماهی است که در جهان به استفاده میرسند اما به عقیده کارشناسان هنوز زمان زیادی تا گرفتن نبض بازار فاصله  دارند.اما از قرار معلوم اپل به این صفحات اعتماد کرده است و قصد دارد از آنها به عنوان ابزاری در جهت متحول کردن بازیهای رایانه ای استفاده کند.

سامسونگ که جزء رهبران و بنیان گذترتن این طرح بوده نیز در حال انجام پروژه ای بسیار دشوار است تا در محصولات جدید خود این فناوری را بهتر از آن چه در Galaxy S & Galaxy S2 به کار برده بود به استفاده کند.فهمیدن این که سامسونگ در آینده ای نزدیک این تکنولوژی رادر سطحی بسیار بالاتر در صفحات یکی از محصولات خود به کار میبرد زیاد سخت نیست.امروز در هر اطلاعیه ای از سوی سامسونگ احتمال آمدن چنین صفحه ای به وضوح بیان شده است. در ادمه میخوهیم ببینیم آیا شرکتی میتواند در آینده ای  این تکنولوژی را با حداقل نقوص ممکن وارد بازار اسمارت فون های جهان کند یا خیر.

پایه و اساس ساخت چنین صفحات انعطاف پذیری تکنولوژی OLED یا همان organic light emitting diode است. دستگاههای دارای این فناوری دارای ۲ پایه آند و کاتد هستند که یکی الکترونها را به سطح زیرین صفحه تزریق کرده و دیگری همان الکترونها را از سطح زیر صفحه خارج میکند و فقط در این صورت است که انعطاف پذیری به تمام خصوصیات قبلی صفحات LED اضافه میشود. تکنولوژی که زبان از توصیف آن قاصر است و اگر میخواهید واقعا این شگفتی را درک کنید باید حتما تاپسک همین نوشته را در سایت یوتیوب جستجو کنید و ویدئوهای این محصول را ببینید.این فناوری جدید به زودی به کاربر خود اجازه میدهد تا  با عمل متقابل بهترین استفاده را از دستگاه خود که دارای اسکرین OLED است را انجام دهد.

مواد اولیه برای ساخت یک اسکرین OLED به چندین دسته تقسیم میشوند اما اساسی ترین ماده آن ملکولهای پلیمری کوچکی هستند که به آنها P-OLED’s اطلاق میشود وجایگزین لامپ های LED قدیم شده اند. یکی دیگر از مواد مهم به کار رفته در این فناوری نور فسفرسنت است که با فلورسنت که از قدیم الایام در صفحات تاچ استفاده میشده ادغام شده است و علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی باعث وضوح تصویر بسیار بالا میشود.

حال در انتها میخواهیم درباره ی محصولی بحث کنیم که اولین بار این فناوری را هر چند در سطح پایین به جهان معرفی کرد بلی  Galaxy S شرکت سامسونگ. به خوبی میدانیم که فناوری OLED با این که مزایای بسیاری دارد اما در عوض قیمت گزافی را به خریدار تحمیل میکند. پیش از سامسونگ شرکتهای سونی و ال جی دست به ساخت تلویزیونهایی با صفحات انعطاف پذیر زدند اما این روند سریعا متوقف شد به دلیل اینکه اولا این تلویزیونها قیمت بسیار بالایی داشتند و ثانیا کاربرد فناوری صفحات قابل انعطاف در آنها به خوبی قابل مشاهده واستفاده نبود اما سامسونگ در ساخت اسمارت فون خود هر دوی این مشکلات را حل کرد این شرکت Galaxy S را به قیمت مناسب به بازار عرضه کرد و همین طور چون این فناوری در قالب یک اسمارت فون بود توانسات هر چه بهتر و بیشتر خود را نشان دهد. پس با قاطعیت میتوانیم بگوییم که مبتکر این طرح سامسونگ موبایل بوده است.

در انتها اگر بخواهیم آینده ای برای صفحات انعطاف پذیر OLED آینده ای را متصور شویم باید بگویم که این تکنولوژی دیر یا زود مایه شگفتی همه خواهد شد.تلویزیونهایی را متصور شوید که به سادگی تا شوند و در جیب شما جای بگیرند,لامپ هایی که هرگز داغ نمیشوند و شما به راحتی میتوانید آنها را با توجه به انعطاف پذیریشان بکشید و هزاران مثال دیگر که حتی نمیتوانیم آنها را تصور کنیم اما تا آن موقع میتوانید از این تکنولوژی بر روی اسمارت فونهای سامسونگ و آی پد ۳ که به زودی به بازار خواهد آمد استفاده کنید.

ترجمه : میرحسن محمدی نویسنده اختصاصی PCTech