تغییرات جدید سیستم عامل گوگل کروم

google-chrome-os

چیزی حدود دو سال از رونمایی اولین نسخه سیستم عامل Chrome OS گذشته است ولی این سیستم عامل تحت وب هنوز جای خود را آن طور که باید و شاید و در حد نام شرکتی مانند گوگل در میان کاربران باز نکرده است. اما در هر حال گوگل به همراه مدیر فعلی اش لری پیج، در مورد این ابتکار مهم بسیار متعصب است . امروز هم گوگل یک  developerجدید را برای Chrome OS عرضه کرده تا به عنوان اولین بازنگری اساسی در این سیستم عامل محسوب شود و امکانات بسیاری را به آن بیافزاید.

Chrome OS با این توسعه دهنده جدید تبدیل به نوعی سیستم عامل با دستکتاپ بسیار ساده شده است که به جای تب های فراوان یک برنامه مدیریت پنجره (windows manager) دارد. این برنامه که انجام کارها را در سیستم عامل کروم بسیار ساده کرده است با نام Aura در بین کابران این سیستم عامل شناخته شده است و با تغییرات جدید انجام شده به وسیله توسعه دهنده پتانسیل این را دارد که به نسل جدیدی از رابط کاربری در کروم تبدیل شود.

این نسخه و آپدیت جدید کروم او اس کاملا از سر منشا و خواستگاه های این سیستم عامل دور افتاده و منحرف شده است. تا کنون، Chrome OS در هر زمان تنها دسترسی به یک پنجره مرورگر را در اختیار کاربر می گذاشت و شما می توانستید پنجره های مختلف مرورگر را در صفحات مجازی باز کنید. برای اجرای یک اپلیکیشن جدید هم باید ابتدا تب جدیدی در مرورگر باز می کردید و آنگاه اپلیکیشن را آغاز می کردید. اما حالا با تقلید نسبی کروم گوگل از ویندوز مایکروسافت این مرور گر تبدیل به محلی برای اجرای برنامه ها شده است که شباهت زیادی به Taskbar در سیستم عامل ویندوز دارد و تنها تفاوت آن با Task bar ویندوز در نام آن است که Shelf (قفسه) نامیده می شود. به این ترتیب به سرعت و دقت شما در هنگام کار با دستگاه می افزاید. مثل این که باز هم گوگل به این نتیجه رسیده که باید از یک سری الگوهای خاص پیروی کند.

طبق گفته مسئولان گوگل Chrome OS با تغییرات جدید اعمال شده به زودی تبدیل به محبوب ترین سیستم عامل بازار خواهد شد و شعار اصلی این توسعه دهنده جدید هم سادگی و کارایی بیشتر است. البته با توجه به این که Chrome OS به عنوان یک سیستم عامل تحت سرور رقبای بسیاری مانند کلود را پیش رو دارد بعید به نظر می رسد بتواند محبوبیت بالایی را میان کاربران کسب کند مگر این که با یک سیستم عامل دیگر مانند اندروید ادغام شود… شما چه فکر می کنید؟